11.13.2023
Kategoria: Kraków
Płacę podatki w Krakowie!
Coraz więcej osób może podpisać się pod tym zdaniem, bowiem w Krakowie co roku przybywa nowych podatników - za rok 2022 jest ich o 10,5 tysiąca więcej💪
Dziś zastępca Prezydenta Bogusław Kośmider i zastępca dyrektora Wydziału Komunikacji Społecznej Rafał Perłowski, podsumowali akcję "Płacę podatki w Krakowie". To był dobrym wstęp do rozmowy o finansowaniu samorządów, którą zająłem się ja.
Od wielu lat Kraków podejmuje kroki, które mają pozytywny wpływ na zasobność miejskiego budżetu. Niestety w ostatnim czasie prawo podatkowe zmieniło się na niekorzyść samorządów, a do tych okoliczności dochodzą jeszcze znane nam wszystkim problemy: niewystarczająca subwencja oświatowa, inflacja, wzrost cen żywności, paliw i energii, co ma wpływ na rosnące koszty usług komunalnych.
Nieprzemyślane reformy podatku PIT spowodowały duże ubytki w budżetach samorządów. Do 2031 roku samorządy dostaną ponad 208 MILIARDÓW ZŁOTYCH mniej na swoje wydatki, a przewidywana przez rząd rekompensata nie pokryje tych strat. Kraków jest dużym miastem i coraz wyższe są też koszty jego funkcjonowania.
Samorządy reprezentowane przez Unia Metropolii Polskich i Związek Miast Polskich od kilku lat domagają się interwencji państwa w kwestii finansowania. Jako poseł zobowiązałem się, ze w przyszłym rządzie będę pilnował, aby powstał przejrzysty i sprawiedliwy system finansowania samorządów. Musimy zwiększyć udziału samorządów w podatku PIT, zwaloryzować i zwiększyć subwencję oświatową, obniżyć podatek VAT na usługi komunalne i transportowe, zadbać o partycypację państwa w rosnących kosztach funkcjonowania komunikacji zbiorowej. I wiele innych.
A przede wszystkim musimy być sprawiedliwi, a nie na wzór rządu PISu jednym gminom dawać więcej bo je lubimy, a innym mniej bądź wcale. To koniec takich nieuczciwych praktyk - zadbamy o silne samorządy!